English תנאי שימוש הודעות מפת האתר פורום צור קשר דף הבית  
דף הבית עובדים וחוקרים  דיווחים וחדשות

המאמר

כותב / מקור

תאריך
ההסתדרות: נאבק למניעת סגירת מפעל סנמינה במעלות גואל בנו ונווית זומר 9.2.2006
בקשה לתביעה ייצוגית נגד רשות המיסים וביטוח לאומי: יש לנכות מהשכר החייב במס דמי ארגון לארגון עובדים יצחק דנון 31.12.2006
דו"ח: המדינה היא הפוגעת העיקרית בזכויות העובדים - 46% מעובדי הקבלן מועסקים במגזר הציבורי גלובס- אורית בר גיל ושי ניב 10.12.2006

מאמר בגלובס בדבר חשיבות ההתארגנות ופגיעת המדינה בעובדיה פורסם בגלובס 10.12.2006

http://www.globes.co.il/serve/globes/DocView.asp?did=1000160688&fid=1604

דו"ח: המדינה היא הפוגעת העיקרית בזכויות העובדים - 46% מעובדי הקבלן מועסקים במגזר הציבורי
האגודה לזכויות האזרח: "10% מכוח העבודה בישראל מועסק באמצעות קבלני כוח-אדם ללא זכויות - לעומת 2% בלבד באירופה"
אורית בר-גיל ושי ניב 10/12/2006

הפגיעה בזכויות העובדים גוברת והולכת, בייחוד בקבוצות חלשות, כמו עולים, ערבים, בני-נוער, נשים, מבוגרים וזרים. זו המסקנה העולה מדו"ח האגודה לזכויות האזרח על מגמות שוק העבודה, עם פתיחת שבוע זכויות האזרח היום (א').

לפי הדו"ח, שכתבה עו"ד מיכל תג'ר, העובדים בקבוצות החלשות סובלים משכר נמוך, מהשתתפות נמוכה בשוק העבודה ומאפליה. לטענתה, בעולם המתנהל על-פי מושגי תחרות חופשית והתייעלות, נוצרת העסקה פוגענית. זאת, בגלל מכירת חברות, פיצולן ומיזוגן, והמעבר למיקור חוץ.

לדבריה, הדרך היחידה להגן על העובדים היא ועד עובדים חזק. אולם בשל המעבר מהסכמים קיבוציים לחוזים אישיים, נפגעה יכולת העובדים להתארגן. שיעורם של העובדים המאורגנים ירד מ-85% בשנות ה-80 ל-32% ב-2003.

דוגמה נוספת לפגיעה היא עלייה בהעסקה במשרה חלקית וזמנית. כיום, 145 אלף עובדים במשק, מועסקים במשרה חלקית. אחרים מועסקים באותו מקום לאורך שנים, תוך שהם מוגדרים "ארעיים".

על-פי ההערכה, 10%-20% מהשכירים, אינם מקבלים תלושי שכר, אינם רשומים בביטוח הלאומי ואינם מקבלים זכויות סוציאליות. תופעות אחרות הן העסקת עובדים כפרילנסרים, באמצעות קבלני כוח-אדם, וצורות נוספות.

על-פי הדו"ח, מאות אלפי עובדים בישראל הם עובדי קבלן. צורת העסקה זו מגיעה בישראל ל-10% מכלל כוח העבודה, בהשוואה ל-2% בלבד באירופה.

שכרם של עובדי הקבלן מגיע ל-60% בלבד מהשכר הממוצע. רק 5% מהם משתכרים 25 שקלים בשעה, ויותר.

46% מעובדי הקבלן מועסקים במגזר הציבורי. מחברת הדו"ח מציינת, כי התגברות הפגיעה בזכויות העובדים מתרחשת בעידוד המדינה.

לפי ההערכות, 50%-70% מהעובדים שאמורים לקבל שכר מינימום, משתכרים פחות מכך. עובדים רבים אינם מקבלים תוספת על שעות נוספות, קיימת תופעה נרחבת של הלנת שכר, ניכויים בניגוד לחוק ופיטורים ללא פיצויים.

לפי הדו"ח, גם מערכת המשפט אינה מגינה על העובדים. בין היתר, עובדים מתקשים להגיש תביעות בבתי-הדין, ובתי-הדין נוטים שלא לפסוק את כל הסעדים הקבועים בחוק. כך, למשל, דוקא איגוד לשכות המסחר הודיע היום, כי הוא מתנגד למכרז של בית-המשפט בחיפה, לפיו קבלן הניקיון ייאלץ לשלם לעובדים 15% פחות מהמינימום החוקי.

הדו"ח מונה רשימת המלצות, ביניהן הקניית זכויות רווחה ועבודה לכל עובד באופן אישי, ואיפשור לשאת אותן עימו ממקום עבודה אחר למשנהו.

על-פי הדו"ח, משכורות הנשים בישראל נמוכות ב-23% ממשכורות הגברים. גם בעמדות ניהול הפער גדול, כאשר נשים מנהלות משתכרות 78% משכרם של גברים מנהלים. שכרן הממוצע של מנהלות עומד על 11,700 שקל בחודש, לעומת 15,600 בקרב מנהלים.

הדו"ח מצביע גם על עלייה במספר הנשים שפוטרו במהלך הריונן, למרות שהדבר מצריך אישור מיוחד ממשרד התמ"ת: ב-2000-2002 גדל משמעותית מספר הבקשות לפיטורים בהריון, שהתקבלו במשרד התמ"ת.

בנוסף, שכרם של העולים החדשים נמוך ב-30% משכרם של הוותיקים, אולם השתתפותם בשוק העבודה גבוהה יותר באופן משמעותי מזו של הוותיקים.

שיעור השתתפותם של גברים ערבים בשוק העבודה נמוך ב-18% מזה של גברים יהודים. שיעור השתתפותם של ערבים בכוח-העבודה בענף ההיי-טק מגיע ל-2.8% בלבד.

גם מצבם של העובדים המבוגרים הידרדר בשנים האחרונות, כאשר שיעור המפוטרים על רקע גיל עלה משמעותית. על-פי הדו"ח, 87% מהמבוגרים שאיבדו את מקום עבודתם בשנת 2005, פוטרו שלא מרצונם.

 

  יום חמישי כ"א בשבט 9.2.2007

תודות וקרדיטים יצירת קשר פניה למנהל האתר פרסום באתר

האתר ניבנה ע"י אלי וישניצר- ועד עובדי חקר ימים ואגמים לישראל