English תנאי שימוש הודעות מפת האתר פורום צור קשר דף הבית  
דף הבית כתבו עלינו עיתונות ואינטרנט

פורסם בדף הירוק של אתר הקיבוצים

http://www.kibbutz.org.il/welcome.htm?page=http://www.kibbutz.org.il/itonut/kibbutzim/061116_ardag1.htm

16.11.2006
hakibutz@yedtik.co.il
   מדור עיתונות  
 

אריק בשן

 

לפני כשנה וחצי החליטה ממשלת ישראל, סופית, על הוצאת כלובי הדגים של "ערדג" מהים בתוך שלוש שנים, עד יוני 2008. כדי להציל משהו מהענף, התורם כשליש מסל ההכנסות של קיבוצי האזור, התחייבה הממשלה לבחון דרכים אלטרנטיביות לגידול הדגים. לפיכך הוקמה בשעתו ועדה בראשות רענן דינור, אז מנכ"ל משרד התמ"ס והיום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כדי לדון בקידום גידול הדגים בבריכות מי ים - ביבשה. על המרכז לחקלאות ימית (מלח"י) באילת הוטלה המשימה המחקרית העיקרית: להקים פיילוט לגידול בשיטה זו. אלא שלפני כשנה החליטה הממשלה לאחד את כל מכוני המחקר הממשלתיים. מלח"י, זרוע המו"פ של המכון לחקר ימים ואגמים, נותרה ללא "אבא" וללא תקציבים. הסכנה הקיומית שריחפה מחדש על הענף, קוממה את אנשי "ערדג" והמועצה האזורית חבל אילות.

 

כעת מתברר שהזעקה מדרום נשמעה היטב עד ירושלים. השבוע אמור שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן אליעזר ("פואד"), לבקר במכון לחקר הימים והאגמים ובמלח"י, שם יודיע כי על-פי המלצת משרדו תעבור פעילות החקלאות הימית אל מסגרת משרד החקלאות. לפי תגובת משרד התשתיות מתברר כי בסיס התקציב עבור מלח"י כבר הועבר למשרד החקלאות; אלא שמנהל המכון, שעדיין לא ראה את הכסף, השמיע הערות פסימיות לגבי העתיד (כך על-פי כתבה שהתפרסמה השבוע ב"ידיעות אחרונות").

 

בשבוע שעבר פנה אודי גת, ראש המועצה האזורית חבל אילות, אל פואד במכתב אישי מרגש, ובו בקשה כי יסייע וימנע את חיסול המרכז ואת הפגיעה הממשית בחקלאות הימית ובאזור כולו, כולל תוכניות לשיתוף-פעולה עם השכנות, ירדן ומצרים, וההצהרות הרמות על פיתוח הנגב - ששוב עומדות לקרוס.

 

מדובר בסך-הכול על תקציב שנתי בסכום של 5 מיליון ש"ח, חלקו ממשרד התשתיות, במימון מלח"י באילת. כבר בחודש הבא אמור להיחנך שם מתקן הפיילוט לגידול 150 טון דגי-ים, ביבשה. מגדלי הדגים וקברניטי האזור חששו כי לאור המציאות החדשה והמחסור בתקציב יהיה קשה לקדם את התוכניות. הפעלת הלחץ על השר הממונה הוכיחה, אפוא, את עצמה. וכך הגיב, השבוע, משרד התשתיות: "במסגרת החלטות הממשלה, נושא החקלאות הימית היה אמור להיות מופרט. בעקבות לחץ משרד התשתיות ושר התשתיות, המתנגד להפרטה מלאה, לא תופרט פעילות החקלאות הימית, אלא פעילותה תופרד ועל-פי המלצת המשרד תועבר לעבוד תחת משרד החקלאות".

 

עבור דובי הלמן, האחראי מטעם ערדג על פיילוט גידול הדגים בבריכות, תהיה מעתה כתובת חדשה: משרד החקלאות. "אם היו סוגרים את המרכז לחקלאות ימית", הוא אומר, "זה היה קריטי להמשך הפיילוט". הלמן יכול להיות מרוצה, באופן פרדוקסלי, גם מפסיקת בית משפט השלום בבאר-שבע מהחודש שעבר בעקבות עסקת טיעון. אומנם הקנס שהושת על ערדג - 350 אלף ש"ח וכן "תרומה" נוספת בסך 100 אלף ש"ח לקרן למען בעלי חיים - אינו נמוך כלל, אבל לטענת הלמן יש בכך משום סגירת מעגל ואפשרות לפתוח בעתיד אופציה לעיכוב הוצאת כלובי הדגים מהים לעוד שנים מספר. "פסיקת בית-המשפט סוגרת הליכים שהיו בין ערדג לרשויות השונות בשנים האחרונות", אומר הלמן. "עסקת הטיעון בבית-המשפט, לצד עמידת ערדג בהתחייבות כלפי היועץ המשפטי לממשלה להפחית שליש מהיקף הכלובים בים, מייצרות תנאים סבירים יותר, העשויים להוביל להסכמה שתאפשר בעתיד דחיית הוצאת יתרת הכלובים עד שתושלם בדיקת הכדאיות הכלכלית לגידול דגים ביבשה".

תודות וקרדיטים יצירת קשר פניה למנהל האתר פרסום באתר

האתר ניבנה ע"י אלי וישניצר- ועד עובדי חקר ימים ואגמים לישראל