English תנאי שימוש הודעות מפת האתר פורום צור קשר דף הבית  
דף הבית כתבו עלינו עיתונות ואינטרנט

פורסם באתר התאחדות חקלאי ישראל

http://www.iff.co.il/men.iff.htm?page=http://www.kibbutz.org.il/iff/meida/itonim/061121_yamit.htm

שר התשתיות בביקורו באילת: נאפשר המשך תקצובו של המרכז לחקלאות ימית באילת"

מתוך: אילתי - שער האינטרנט של אילת 

21.11.2006

 

מאת: ריקי ווהבה

שר התשתיות בנימין בן אליעזר נכח בסוף השבוע האחרון באילת, בטקס חנוכת הפילוט לגידול דגים בבריכות מי ים ביבשה. בפגישה עם ראש עיריית אילת, הבטיח השר כי משרדו ידאג להמשך תקצובו של המרכז לחקלאות ימית באילת. זאת אמר, לאור כוונת הממשלה, להפריט ולהפריד את המרכז אשר פועל מזה שנים תחת קורת גגו ושיתופו של המכון הלאומי לחקר ימים ואגמים.

בפגישה שקיים ראש עיריית אילת - מאיר יצחק הלוי עם שר התשתיות - בנימין בן אליעזר בה נכחו מנכ"ל משרד התשתיות, ראש המועצה האזורית חבל אילות - אודי גת, מנכ"ל מלח"י (המרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת) - ד"ר עמוס טנדלר וקבוצת מדענים אמר השר, כי הוא נגד הפרטת מלח"י וכי הוא רואה בו מרכז מחקר ופתוח מצוין החשוב לפיתוח העיר ואף הודיע, כי המרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת (מלח"י) יפעל תחת אחריות משרדו וכי הוא יפעל לחזקו.

ראש עיריית אילת הדגיש בפני השר, כי הוא רואה במכון את התשתית האנושית המשובחת באילת משום ריבוי המדענים, יתרה מכך ציין ראש העיר את חשיבות המכון לחקר החקלאות הימית לאילת בפרט ולמדינת ישראל בכלל והוסיף, "התשתית האקדמית הזו מהווה גשר מדעי בין אילת, עקבה ומצרים". עוד ציין בפני השר, כי לא רק שאסור לפגוע במכון, אלא יש לפעול בנחישות לחיזוקו, מבלי לפסול את האופציה להעתקת מרכזי המידע והמחקר של חקר ימים ואגמים מצפון הארץ לעיר אילת. ובכך ניישם את  הרעיון העומד אחרי פיתוח הנגב והערבה.

 ראש העיר הבהיר לשר את המאמצים הרבים שמשקיעה העירייה במטרה לשפר את הרף הדמוגרפי  בעיר ולחזק את הפרופיל האנושי והמקצועי בקרב תושביה, תוך כדי ניצול הכוחות המדעיים הנמצאים במלח"י לטובת פיתוח קמפוס אוניברסיטת בן-גוריון באילת ע"י האצת וחיזוק מסלולי לימוד ייחודיים בתחומי הביולוגיה והביוטכנולוגיה הימית. "והנה, באה לה הצעת מחליטים הזויה, המפרידה את מלח"י מחקר ימים ואגמים ומותירה אותו ללא בית ותקציב".

 כזכור, ביום 11.9.2006 החליט הקבינט הכלכלי-חברתי של ממשלת ישראל להפריד את מלח"י מהחברה לחקר ימים ואגמים בע"מ אליה השתייך מאז היווסדה ב 1967. התוצאה: מלח"י נותר ללא שיוך מוסדי וללא תקציב, כאשר במשך שנים, מהווה המרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת  חלק מחקר ימים ואגמים לישראל, חברה ממשלתית שהוקמה ב-1967. מלח"י עוסק מאז היווסדו ב 1972 במחקר ופיתוח חקלאות וביוטכנולוגיה ימית, תוך ניצול מושכל של מי הים כתחליף למים שפירים. כמו כן נערכים מחקרים לגילוי חומרים טבעיים ביצורים ימיים למגוון שימושים לרווחת האדם. לאחרונה הוקמה במכון מערכת יבשתית לגידול 150 טון דגים בשנה בבריכות (פיילוט) בהשקעה של מיליון דולר במימון ממשלתי וציבורי. מערכת זו ידידותית לסביבה ומציעה אלטרנטיבה יבשתית מהמתקדמות בעולם.

 המרכז לחקר חקלאות ימית באילת  מאכלס את הריכוז הגבוה ביותר של כוח אקדמי מדרום לבאר שבע ותרומתו לעיר מרכזית, הן בתחום התמחותו והן בעשייה החינוכית והאקדמית בעיר אילת. עם סגירת מלח"י יבוא הקץ לנוכחות של 14 בעלי תואר דוקטור ו-30 אקדמאים נוספים בעיר אילת. כן יגיע גם הקץ למחקר ופתוח החקלאות והביוטכנולוגיה הימית בישראל, שאילת הצטיירה כבירת פיתוחו!

 כחלק ממערך מכוני המחקר הממשלתיים, מלח"י עוסק במחקר ופיתוח תשתיתי ארוך טווח. באילת הוקמה במהלך השנים מערכת יוצאת דופן באיכותה  במונחים של כוח אדם מיומן, ידע רב ותשתיות מדעיות. במלח"י מתנהלים באופן קבוע פרויקטים מחקריים בינלאומיים, ביניהם פרויקטים אזוריים משמעותיים בתחום החקלאות הימית במערכות גידול יבשתיות וידידותיות לסביבה הן עם ירדן והן עם מצרים.

 עם פתיחת קמפוס בן גוריון באילת בשנת 2002 נוצרה הזדמנות פז להצבת העיר אילת על מפת החינוך האקדמי בישראל. גולת הכותרת של הקמפוס באילת הינו מסלול לימודים חדש וייחודי בישראל של ביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית המתבסס בעיקרו (בלימודים באילת) על מורים מצוות חוקרי מלח"י.  

 מסלול זה כבר מושך אליו עשרות סטודנטים מצטיינים שבמצב אחר כלל לא היו מגיעים לאילת. חיסול מלח"י יביא בין השאר, לחיסול תכנית זו, שהיא מרכזית בפיתוחה האסטרטגי של העיר אילת בשנות ה-2000.

"חסרון מלח"י יורגש במיוחד בעיר כמו אילת, המרוחקת ממרכז הארץ, ואשר בה התיירות מהווה מקור תעסוקה עיקרי לתושבים. נוכחות  עובדי מלח"י ובני משפחותיהם, שמרביתם אקדמאים חשובה מאד לעיר אילת.  מרבית עובדי מלח"י הגיעו לאזור כדי לעסוק במו"פ. אם מלח"י אכן תיסגר, אין ספק שרובם, יחד עם בני משפחותיהם, יאלצו לעזוב את העיר, את הנגב ואולי אף את הארץ בחיפוש אחר תעסוקה חליפית. לאור מאמציה של מדינת ישראל לעצור "בריחת מוחות" מהארץ ולהשיב אליה מדענים שנקלטו במוסדות מחקר בחו"ל,  בימים בהם חתן פרס נובל, רוג'ר קורנברג, טוען, כי מדינת ישראל לא רק דורכת במקום מבחינה מדעית אלה נסוגה לאחור, בימים בהם יש לפתח ולתגבר את מכוני המחקר על מנת להשיב חוקרים ארצה, תמוהה עוד יותר ההחלטה לסגור את מלח"י" אמר ראש העיר.  

בטקס חנוכת הפיילוט לגידול דגים בבריכות מי ים ביבשה, שהתקיים בשבוע שעבר (ה'), במעמד שר התשתיות בנימין בן אליעזר (פואד), אמר השר:  "משרד התשתיות הלאומיות רואה חשיבות לאומית בהמשך מחקר משאבי הים והמשך מחקרי תשתית שיאפשרו הקמת מערכות גידול יבשתיות וביות מינים נוספים, טיפוח הקיימים וטיפול ידידותי לסביבה - בשפכים. כפי שקיים במסגרות דומות בעולם, כך גם בישראל, שילוב מו"פ חקלאות ימית ומחקרים אוקיאנוגרפים, הביא עד כה להצלחות בינלאומיות ויאפשר המשך פריצת הדרך  בתחום. לאור חשיבותה של הפעילות המחקרית באילת, ולצורך פיתוחה והמשך פעילותה, נאות המשרד להעמיד לטובת המרכז הלאומי לחקלאות ימית חלק ניכר מהתקציב הדרוש לשנה הבאה..."

תודות וקרדיטים יצירת קשר פניה למנהל האתר פרסום באתר

האתר ניבנה ע"י אלי וישניצר- ועד עובדי חקר ימים ואגמים לישראל