English תנאי שימוש הודעות מפת האתר פורום צור קשר דף הבית  
דף הבית כתבו עלינו עיתונות ואינטרנט

פורסם בעיתון העיר אילת http://www.haireilat.co.il/news/shownews.php?id=4741

שר התשתיות: "אפעל לשדרג את מלח"י"

 

מאת: שחר אלקיים


שר התשתיות הודיע בשבוע שעבר כי הוא נגד הפרטת המרכז הלאומי לחקלאות ימית וכי הוא רואה בו מרכז מו"פ מצוין החשוב לפיתוח העיר. השר אף הודיע, כי המרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת (מלח"י) יפעל תחת אחריות משרדו וכי הוא יפעל לחזקו. את הדברים אמר השר, בן אליעזר במהלך ביקורו בעיר, בעת שנועד עם ראש העיר, מאיר יצחק הלוי.

יצחק הלוי הבהיר לשר, כי הוא רואה במכון את התשתית האנושית המשובחת באילת משום ריבוי המדענים. יתרה מכך ציין ראש העיר את חשיבות המכון לחקר החקלאות הימית לאילת בפרט ולמדינת ישראל בכלל והוסיף, התשתית האקדמית הזו מהווה גשר מדעי בין אילת - עקבה ומצרים. עוד ציין בפני השר, כי לא רק שאסור לפגוע במכון, אלא יש לפעול בנחישות לחיזוקו, מבלי לפסול את האופציה להעתקת מרכזי המידע והמחקר של חקר ימים ואגמים מצפון הארץ לעיר אילת. בפעולה שכזו ניישם את הרעיון העומד אחרי פיתוח הנגב והערבה.
המרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת (מלח"י) הינו כאמור, חלק מחקר ימים ואגמים לישראל, חברה ממשלתית שהוקמה ב1967-. מלח"י עוסק מאז היווסדו ב- 1972 במחקר ופיתוח חקלאות וביוטכנולוגיה ימית, תוך ניצול מושכל של מי הים כתחליף למים שפירים. כמו כן, נערכים מחקרים לגילוי חומרים טבעיים ביצורים ימיים למגוון שימושים לרווחת האדם. לאחרונה הוקמה במכון מערכת יבשתית לגידול 150 טון דגים בשנה בבריכות (פיילוט) בהשקעה של מיליון דולר במימון ממשלתי וציבורי. מערכת זו ידידותית לסביבה ומציעה אלטרנטיבה יבשתית מהמתקדמות בעולם.
במלח"י הריכוז הגבוה ביותר של כוח אקדמי מדרום לבאר שבע ותרומתו לעיר מרכזית, הן בתחום התמחותו והן בעשייה החינוכית והאקדמית באילת. עם סגירת מלח"י יבוא הקץ לנוכחות של 14 בעלי תואר דוקטור ו30- אקדמאים נוספים בעיר אילת.
מעיריית אילת נמסר השבוע כי "תרומת המוסד המחקרי הזה לעיר אילת מגוונת וארוכת שנים. חסרון מלח"י יורגש במיוחד בעיר כמו אילת, המרוחקת ממרכז הארץ, ואשר בה התיירות מהווה מקור תעסוקה עיקרי לתושבים. נוכחות עובדי מלח"י ובני משפחותיהם, שמרביתם אקדמאים חשובה מאד לעיר אילת. מרבית עובדי מלח"י הגיעו לאזור כדי לעסוק במו"פ. אם מלח"י אכן תיסגר, אין ספק שרובם, יחד עם בני משפחותיהם, יאלצו לעזוב את העיר, את הנגב ואולי אף את הארץ בחיפוש אחר תעסוקה חליפית".
בטקס חנוכת הפיילוט לגידול דגים בבריכות מי ים ביבשה שהתקיים בשבוע שעבר במעמד שר התשתיות אמר השר: "משרד התשתיות הלאומיות רואה חשיבות לאומית בהמשך מחקר משאבי הים והמשך מחקרי תשתית שיאפשרו הקמת מערכות גידול יבשתיות וביות מינים נוספים, טיפוח הקיימים וטיפול ידידותי לסביבה - בשפכים. כפי שקיים במסגרות דומות בעולם, כך גם בישראל, שילוב מו"פ חקלאות ימית ומחקרים אוקיאנוגרפים, הביא עד כה להצלחות בינלאומיות ויאפשר המשך פריצת הדרך בתחום".
לדברי השר, בן אליעזר, "כחלק מהכרה בחשיבות מחקר הים, נלחם המשרד וימשיך להלחם למען המשך הפעילות המחקרית באילת. ולצורך כך ניאות המשרד להעמיד לטובת המרכז הלאומי לחקלאות ימית חלק ניכר מהתקציב הדרוש לשנה הבאה..."

תודות וקרדיטים יצירת קשר פניה למנהל האתר פרסום באתר

האתר ניבנה ע"י אלי וישניצר- ועד עובדי חקר ימים ואגמים לישראל