English תנאי שימוש הודעות מפת האתר פורום צור קשר דף הבית  
דף הבית כתבו עלינו עיתונות ואינטרנט

פורסם באתר ערב ערב באילת 15.4.2007

http://www.ereverev.co.il/article.asp?id=4796

מנהל המרכז לחקלאות ימית: "העברת גידול הדגים ליבשה לא תהיה סוף פסוק לענף"
מאת: מירב לוי דיאמנט גיליון:
2284 15/4/2007

אחת עשרה שנה אחרי שעזב את תפקידי המחקר והתמקם על כסא המנהל, החליט עמוס טנדלר, מנהל המרכז לחקלאות ימית בעיר, שהגיע הזמן לרענן את הכוחות . הוא חוזר בשמחה לעבודת המחקר ומעביר את שרביט הניהול לידיו של אריק דיאמנט, חוקר דגים שנפרד עכשיו מהמעבדה ומודע לעבודה הקשה שניצבת בפניו: "יש לנו הרבה מה לעשות, הרבה פרויקטים בקנה, אנחנו רק צריכים שיתנו לנו לעבוד בשקט" . ראיון ראשון

צילום: מורי חן
 
ממש לאחרונה, הסתיימה במרכז האילתי לחקלאות ימית החפיפה בין המנהל היוצא, עמוס טנדלר, לבין מחליפו בתפקיד, אריק דיאמנט. שניהם תושבי אילת ותיקים, שניהם חוקרים בעלי שם בתחום ושניהם עושים כבר שנים רבות את עבודתם נאמנה במרכז האילתי.
מאחורי ההחלטה הזו של טנדלר, לפנות את כסא הניהול, לא תמצאו סיפורים עסיסיים, אלא מנהל מסור, שאחרי 11 שנה על כסא הניהול, החליט שהגיע הזמן לרענן את השורות, גם לטובת המרכז וגם לטובת רצונו לחזור למחקר, תחום אותו הוא אוהב ואליו הוא מתגעגע, אחרי הכל, חוקר הוא תמיד חוקר, או כמו שאומר טנדלר בעצמו: "אחרי שעברנו משברים לא קטנים, אני מרגיש שמגיעה לי ומגיעה גם למקום התרעננות. זה תמיד דבר חיובי".

מותג גידול דגים ביבשה
כשאני מבקשת ממנו לסכם בקצרה עשייה של אחת עשרה שנה, טנדלר מונה שלוש נקודות ציון עיקריות בתקופתו: "הקמת הפיילוט של החקלאות הימית על היבשה, הגדרת הקרקעות שלנו על המפה והקשר שלנו אל אוניברסיטת 'בן גוריון'. אלו שלושה הישגים בולטים שלנו שאני גאה בהשגתם, ממש כמו אצן מרתון שסיים את המרוץ".
רגע לאחר שהעביר את כיסאו לאריק דיאמנט, חוקר ופתולוג דגים מוערך במרכז, עליו אומר טנדלר רק דברים טובים, מבטיח המנכ"ל היוצא שהוא לא עוקר נטוע: "אני נשאר כאן, במרכז, להמשיך לעזור ולתמוך וכמובן להמשיך בעבודת המחקר שאני כל כך אוהב. ויתרתי במשך 11 שנה על המחקר שאהבתי ועכשיו אני חוזר אליו בשמחה רבה".
לשאלה, האם כבר יש לו נושאי מחקר בקנה, הוא משיב בחיוב ומפרט: "במסגרת שתי החממות הטכנולוגיות שכבר פיתחנו במרכז, אני מתכוון לנסות לקדם את נושא חיסון הדגים דרך הפה. כיום, הדגים מחוסנים בהזרקה, יש להם זיכרון חיסוני קצר, דבר המצריך כמה וכמה חיסונים בתקופה, פיתחנו גישה שיוצרת פוטנציאל להחדרת חיסונים לדגים דרך הפה, דבר שיכול להיות מהפכני, אני רוצה להתחיל את זה באילת ולהמשיך עם זה בחו"ל במסגרת שנת שבתון. אני מאמין, שיש לנו פריצת דרך בין הידיים וזה יכול להועיל גם לנו וגם לתעשייה הישראלית. הדבר השני בו אני רוצה לעסוק, הוא להפוך את הפיילוט הזה שלנו, של גידול דגים על היבשה, למותג שניתן יהיה ליישם בכל הארץ. זה התחיל אצלנו וחשוב להמשיך עם זה". בשורה התחתונה, מבהיר טנדלר: "בתור מנהל, בעיקר הגבתי על דברים שעשינו. היום, כחוקר אני רוצה יותר ליזום".

דיאמנט עם הפנים קדימה
אחרי 21 שנה בתחום המחקר הימי, לקח אריק דיאמנט, תושב אילת, הפוגה והתמקם על כסא מנהל המרכז לחקלאות בעיר, כשהוא מודע היטב למשימות החשובות שניצבות בפניו. למרות הצלחתו של קודמו בתפקיד בהצלתו הכלכלית של מכון המחקר שאמור היה לספוג השנה מכה רצינית, מבהיר דיאמנט, כי מדובר בתחילתה של מלחמת קיום שמן הסתם עוד תחזור על עצמה: "למרות ההבטחות, השנה עדיין לא קיבלנו את תקציבי הממשלה המובטחים, דבר המצוי בפני הליכי אישור אחרונים, ומה יהיה בשנה הבאה, הכל פתוח. לצערי, במקום שנתעסק בראש שקט במחקר ויש הרבה מה לעשות בתחום, אנחנו צריכים לדאוג מהמחר ולהתעסק בקיום. לשמחתנו ולמזלנו, לעיריית אילת מגיעים שבחים בנושא, שכן שם מבינים את חשיבותו של המכון לחקר ימים הן בהיבט המקומי והן בהיבט הלאומי ותומכים בנו לאורך כל הדרך, או כמו שהגדיר ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, את המהלך כ'מהלך הזוי'. אנחנו אנשים מאוד לא לוחמניים, פואד בן אליעזר בעצמו הגדיר את המאבק שלנו כ'אגרסיבי תרבותי', בדרך של דיבורים והסברים במקומות הנכונים אנחנו מנסים לחזק את כוחנו, אם לא נעשה את זה, החשש הוא שדברים לא טובים עלולים לקרות. מעבר להכל, מדובר כאן ב - 50 משפחות שעלולות להיפגע, 50 עובדי המכון שילכו הביתה, ומאחר שאין בארץ כמעט מחקר בתחום, זה אומר ש - 50 מוחות יאלצו לעזוב את אילת ואולי גם את הארץ, והמדינה לא יכולה להרשות את זה לעצמה. בזמן שמפרסמים בעיתונות הארצית שהמדינה משקיעה מיליונים בהחזרת 'מוחות' לארץ, מדענים וכדומה, לא ברור איך צעד כזה הולך יחד?".

איפה עומד היום מבחינתכם פרויקט גידול הדגים ביבשה, והאם קיים חשש כי הוצאת הכלובים מהמים תפגע בענף?"ללא ספק תהיה להוצאת הכלובים מהמים השפעה על הענף, אבל זה בהחלט לא אומר שמדובר בפגיעה בו. יש לנו את הפיילוט היבשתי המוכר ותוכניות מחקר ופיתוח שאמורות למצוא את הפתרון המרבי להצלת הענף למרות העברתו ליבשה. באופן כללי, יש היום בכל העולם שתי מגמות: להרחיק את כלובי הדגים מהחוף הרחק אל הים הפתוח או לחליפין, נסיגה אל היבשה. אצלנו, להערכתי, נוכל לפתח את גידול הדגים במעמקים, בים התיכון. באילת, בעקבות החלטת הממשלה, נסתם הגולל על הגידול הימי, אבל בערבה, ביבשה, אני מאמין שניתן יהיה לקיים ענף יבשתי מפואר של גידול דגי ים: דניס, לברק, לוקוס, בורי ועוד. לצבוע את הערבה בכחול. אנחנו בשום פנים ואופן לא מוכנים לקבל את הוצאתם הזו של הכלובים מהמים כסוף הפסוק של הענף. יש לנו מי ים ובשפע, ללא הגבלה, ואנחנו יכולים לעשות בהם שימוש וחייבים לנצל אותם גם אם זה אומר להעביר אותם לכיוון היבשה. יש עוד הרבה מה לעשות בתחום הזה, ואני מאמין שלכל בעיה יימצא פתרון. הכל כאן סובב סביב נושא המחקר והפיתוח, ואם לא אנחנו, מי יעשה את זה? אני מקווה שגם הממשלה סוף סוף תבין את זה ותאפשר לנו לעבוד בשקט הנחוץ".

אילו מטרות עיקריות הצבת לעצמך בתפקידך החדש?
"אני מעריך, שהדבר הראשון בסדר העדפותיי הוא להסדיר את השיוך שלנו יחד עם היחידות האחרות של המכון למשרד התשתיות, לעבוד מול המכון לאוקיאנוגרפיה בחיפה, להבטיח את קיומנו לטווח ארוך כדי שנוכל להתמקד במחקר ולא בפוליטיקה הישרדותית. אנחנו עובדים בתקופה זו על תוכנית אב לחמש השנים הבאות, הגדרת כיווני המחקר החשובים לנו: ליטוש המערכת היבשתית לגידול דגי ים, טיפול במים היוצאים מהמערכת כדי שזו תהיה ידידותית לסביבה וכלכלית, עובדים חזק על ביות הלוקוס הים תיכוני, רוצים להמשיך במחקר בדגי הביור, לפתח את נושא הרבייה שלו ולהמשיך בשורה של נושאי מחקר חשובים כמו למשל הווטרינריה של החקלאות הימית ועוד. לא חסרה לנו עבודה, תמיד יש לנו מה לעשות, במקביל לתקציבים הממשלתיים, אנחנו פועלים לכיוון תקציבי מחקר של קרנות מאירופה, ושם דווקא מצליחים יפה, אבל לצד אלו, חשוב להבין, שכספי הממשלה הם החמצן שלנו".

איך זה עבורך להיפרד מתחום המחקר?
"זה היה מאוד מתסכל לפחות בשבועות הראשונים, כי כשהייתי נכנס למכון, הייתי מוצא את עצמי, כרגיל, ממשיך בדרך למעבדה ואז נזכר שאני בעצם לא בכיוון הנכון. מאחר וזו עדיין תקופת מעבר, אני שומר על קשר עם המחקר, יש לי עדיין פרויקטים שאני חייב לעסוק בהם ולסיים אותם במינימום הזמן שנותר לי לטובת העיסוק בזה. אני מקווה לחזור לתחום שאותו אני מאוד אוהב, חשוב לי להמשיך לעשות את העבודה הזו ולהישאר בעניינים".

לסיום, מה יש לך לומר על העבודה שעשה במרכז קודמך בתפקיד, עמוס טנדלר?
"הוא בהחלט עשה עבודה טובה וחשובה בקידום תחומים רבים במרכז: הקמת שתי החממות, היה כוח מניע חשוב בהקמת הפיילוט היבשתי ועוד רשימה ארוכה של דברים שעשה. הוא הרוויח ביושר את שנת השבתון בחו"ל שביקש, וכולנו מאחלים לו הצלחה. האמת, אני די מקנא בו. התנאי שלי להיכנס לתפקיד היה שזה יהיה תפקיד זמני, זה לא מקצוע להיות מנהל של מכון מחקר, צריך לעשות את הדברים ברוטציה ולהזרים דם חדש למערכת. אני מאמין שבעוד שלוש או מקסימום ארבע שנים, גם אני אשמח להעביר את השרביט לבא אחרי ולחזור בשמחה למחקר".

מאמין בענף חקלאות הימית. דיאמנט

חוות הדגים

תודות וקרדיטים יצירת קשר פניה למנהל האתר פרסום באתר

האתר ניבנה ע"י אלי וישניצר- ועד עובדי חקר ימים ואגמים לישראל